Kupując mieszkanie pod inwestycję, niezbędne jest przemyślenie kilku kwestii związanych z opłacalnością danej inwestycji. Inwestorzy często jednak pomijają aspekty dotyczące urządzania nieruchomości i dostosowania projektu wnętrza do gości.
Wnętrze inwestycyjne rządzi się innymi prawami niż prywatne mieszkanie. Kluczem do sukcesu jest stworzenie ponadczasowego wyglądu i użycie naturalnych materiałów, które nigdy nie wychodzą z mody.
Odpowiednie podejście do wykończenia mieszkania inwestycyjnego pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, jednak pozornie proste zasady mogą okazać się trudne do wdrożenia w praktyce. Warto więc rozważyć zatrudnienie specjalistów.
Projekt pod okiem profesjonalisty
To, co jest atrakcyjne dla właściciela mieszkania, niekoniecznie może trafić w rosnące oczekiwania gości. Ważna jest przestrzeń użytkowa, zatem lepiej sprawdzają się minimalizm i funkcjonalność niż trendy panujące w danym momencie.
Dużo trudniej urządzić przestrzeń w niewielkim mieszkaniu niż w przestronnym apartamencie, zatem wiedza i doświadczenie architektoniczne znacznie pomagają w urządzeniu mieszkania trafiającego w różne gusta, a rozeznanie na rynku pozwoli na odpowiednią wycenę wartości remontu. Szacunkowy koszt ułatwi więc planowanie dalszych działań i pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek.
Co więcej, projektant wnętrz ma wiedzę techniczną, pozwalającą na uniknięcie błędów wykonawczych. Doświadczenie przy pracach wykończeniowych to również wiedza z doboru elementów wyposażenia, mocy i barwy oświetlenia, a także znajomość cen rynkowych, miejsc z atrakcyjnymi produktami czy lista kontaktów do producentów.
Koszt zatrudnienia profesjonalisty zazwyczaj nie przekracza 1-2% całej inwestycji, a odpowiednio zaprojektowana przestrzeń docelowo może zwiększyć wartość mieszkania.
Trwałe i odporne materiały
Nikt nie ma wątpliwości, że projekt wnętrza inwestycyjnego powinien uwzględniać różne gusta, jednak główny nacisk powinien być położony na trwałych rozwiązaniach. Mieszkania na wynajem charakteryzuje zwiększona eksploatacja, więc konieczne jest postawienie na materiały trwałe i odporne na ścieranie.
Funkcjonalność lokalu powinna być na pierwszym miejscu, jednak konieczne jest przemyślenie i odpowiednie zaplanowanie wszystkich elementów w mieszkaniu. Mowa nie tylko o meblach, ale też o zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań – zarówno przy wyborze AGD, jak i oświetlenia.
Postawienie na rozwiązania znane z popularnych sieciówek niekoniecznie sprawdzi się w inwestycji na wynajem – niezbędne jest zastosowanie trwałych materiałów, których nie trzeba będzie wymieniać po kilku miesiącach (nierzadko intensywnego) użytkowania. Warto też postawić na meble pod zabudowę, zaprojektowane tak, aby podkreślić atuty danego miejsca i zyskać większą przestrzeń użytkową.
Jak projektować, aby osiągnąć zwrot z zainwestowanego kapitału?
Styl minimalistyczny odpowiada nawet najbardziej wymagającym gościom, zatem wnętrze inwestycyjne nie jest miejscem na uwolnienie kreatywności. Zachowanie umiaru i wykorzystanie naturalnych materiałów ułatwia utrzymanie czystości w lokalu i ogranicza liczbę napraw do minimum. Charakter danego miejsca można podkreślić dodatkami i drobnymi elementami, które mogą ocieplić nawet najbardziej wymagające wnętrze.
Jeśli właściciel mieszkania na wynajem będzie chciał skorzystać z pomocy operatora zarządzającego nieruchomością, lokal z kolorowymi tapetami czy niestandardowym wyposażeniem może okazać się nieatrakcyjny dla zarządcy.
Podsumowując, przy projektowaniu wnętrza inwestycyjnego warto postawić na:
- materiały trwałe i odporne na podwyższoną eksploatację,
- funkcjonalność i uniwersalne wzornictwo,
- minimalistyczne i ponadczasowe wykończenie wnętrza,
- stosowanie energooszczędnych rozwiązań,
- zatrudnienie profesjonalistów, których pomoc zminimalizuje ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji.
Autor: Jakub Ivanishvili