Jak urządzić mieszkanie inwestycyjne, które przyciągnie najemców?

Wnętrze inwestycyjne nie jest prywatnym mieszkaniem — rządzi się więc innymi prawami. Mowa nie tylko o przeznaczeniu lokalu, ale też o zaprojektowaniu wnętrza. Jak zatem urządzić mieszkanie inwestycyjne, aby szybko znaleźć najemcę?

Najważniejszą zasadą przy urządzaniu apartamentu na najem krótko- lub długoterminowy jest zmiana podejścia, które znamy z urządzania własnego mieszkania. Niezbędne jest kierowanie się jakością i trwałością danych elementów wyposażenia, a nie sentymentem, modą czy własnymi upodobaniami. Jeśli natomiast urządzany jest lokal w aparthotelu, każdy apartament powinien wyglądać niemal identycznie (sprawdź, jak jakość i powtarzalność wpływają na doświadczenia gości).  

Co zatem można pominąć przy urządzaniu mieszkania inwestycyjnego, a na czym nie powinno się oszczędzać? Czy możliwe jest urządzenie apartamentu, nie ponosząc przy tym zbyt dużych kosztów? 

 

Funkcjonalna i stylowa przestrzeń   

 

Kluczem do sukcesu przy aranżacji lokali na wynajem jest trzymanie się ponadczasowego, klasycznego stylu, który nie przemija po kilku sezonach. Warto więc postawić na jasne kolory, jednolity styl architektoniczny i spójne dodatki. Neutralne i stonowane kolory i jasne ściany optycznie powiększają przestrzeń i dają wrażenie czystości. 

W niewielkich pomieszczeniach warto postawić na zabudowy pod wymiar, co ułatwi rozplanowanie ergonomicznej i użytecznej przestrzeni. Wysoce pożądana jest przestrzeń do przechowywania, szczególnie jeśli mowa o najmie długoterminowym. Warto więc zadbać o odpowiednią liczbę szafek kuchennych czy pojemne szafy wnękowe, które pomieszczą zarówno stałe wyposażenie mieszkania, jak i rzeczy najemcy.  

Nie warto oszczędzać na materiałach użytych do wykończenia mieszkania, jednak dobry design nie musi kosztować majątku, bowiem nie wszystkie materiały muszą być z najwyższej półki. W ustaleniu budżetu i trzymaniu się założeń z pewnością pomoże projektant wnętrz, który ma rozeznanie w rynku materiałów budowlanych.   

 

Trwałe i odporne materiały  

 

Materiały wykorzystane w lokalach inwestycyjnych powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Mowa na przykład o bateriach łazienkowych czy kuchennych, które muszą być odporne na częste stosowanie środków chemicznych i odkamieniających. Konieczne jest więc zastosowanie materiałów wysokiej jakości, bez powłok skrywających plastik. Pozorna oszczędność przy wyborze wspomnianych elementów sprawi, że niedługo po ich zamontowaniu konieczna będzie wymiana na nowe.   

Jeśli mowa o podłogach, warto postawić na rozwiązania łatwe w utrzymaniu czystości i trudne do porysowania. Tutaj sprawdzają się głównie wytrzymałe panele, drewniane podłogi, wzmocnione odpowiednią warstwą lakieru, czy panele winylowe  — rozwiązania, które zachowają ponadczasowy wygląd przez wiele lat.  

Podobnie jest z tekstyliami — oszczędzanie na tych elementach wyposażenia może przynieść odwrotny skutek. Usuwanie plam może okazać się niemożliwe lub doprowadzi do zniszczenia materiałów. Niezbędny jest więc wybór plamoodpornych dywanów czy wodoodpornych kanap (z obiciami syntetycznymi lub skórzanymi).   

 

Przemyślane elementy we wnętrzu  

 

Większość najemców zwraca uwagę przede wszystkim na wykończenie łazienki i kuchni, niezbędne są więc dobrej jakości sprzęty. Warto również zadbać o odpowiednią wentylację i bezpieczne instalacje.  

W sypialni powinny pojawić się zasłony zaciemniające, a oświetlenie w mieszkaniu powinno spełniać nie tylko funkcje ozdobne, ale przede wszystkim praktyczne — dzielące wnętrze na funkcjonalne części, np. na strefy roboczą i wypoczynkową. Charakter i klimat mieszkania można również podkreślić dekoracjami i elementami wyposażenia.  

Podsumowując, nawet jeśli zakup trwałych i plamoodpornych elementów wyposażenia wydaje się zbyt kosztowny, jest to inwestycja, która szybko się zwróci. Wykorzystanie naturalnych i solidnych materiałów ograniczy liczbę napraw czy konieczność wymiany wyposażenia do minimum.   

Autor: Mateusz Kaczmarczyk, Project Manager