Połączenie drewna i metalu w aranżacji wnętrz

Drewno we wnętrzach wykorzystywane jest od pokoleń i nic nie wskazuje na to, aby szybko miało się to zmienić. Materiał ten ceniony jest przede wszystkim za ciepło, podatność na obróbkę i piękny, ponadczasowy wygląd. Czy połączenie drewna i metalu jest więc dobrym pomysłem? 

Drewniane stoły, krzesła czy szafy — to tylko kilka sposobów wykorzystania drewna w aranżacji wnętrz. Na pewno wiele osób pamięta z dzieciństwa bujane fotele czy ściany obite drewnem. Przyjemne wspomnienia, ciepło oraz poczucie bezpieczeństwa, jakie daje drewno w pomieszczeniu, sprawiają, że czujemy się w nim lepiej.  

 

Proste, industrialne formy

 

W ostatnich latach styl industrialny przeżywa prawdziwy renesans. Surowe kształty i proste formy w połączeniu ze szkłem i drewnem dodają wnętrzom niesamowitego charakteru. Pozorna mieszanka wybuchowa, czyli połączenie zimnej stali i szkła z ciepłym drewnem, sprawiają, że wnętrze jest nowoczesne, ale nadal przytulne

W ostatnich latach industrialny styl pokochali nawet fani skandynawskiego minimalizmu, a połączenie obu estetyk zyskało miano scandustrialu. Drewniane stoły czy wygodne, tapicerowane meble dopełniają elementy metalowe, nadając im lekkości i surowego charakteru, jednocześnie zachowując przytulność. Surowe klimaty znane z modnych loftów w połączeniu z prostą, ale ciepłą aranżacją prosto ze Skandynawii tworzą nowoczesne i funkcjonalne pomieszczenia, bez względu na metraż i charakter nieruchomości.   

 

Niepowtarzalny wygląd i trwałość mebli

 

Zaletą połączenia drewna z metalem jest uniwersalność i ponadczasowość. Metalowe ramy zapewniają meblom stabilność, a blaty czy wypełnienie z drewna ocieplają wnętrze, tworząc wyjątkowy klimat. Połączenie czarnego metalu z chłodnym szkłem i ciepłym drewnem jest ponadczasowym rozwiązaniem, które nigdy się nie nudzi i nie wychodzi z mody.  

Dzięki lakierowaniu proszkowym stalowa część mebla może przybrać dowolny kolor, co nadaje wnętrzu świeżości i nietypowego charakteru. Daje to też wiele możliwości odświeżenia wnętrza — w dowolnym momencie można przemalować metalowe elementy według własnego uznania. Co więcej, drewno i metal nie muszą być połączone w jeden mebel, równie dobrze sprawdza się wykorzystanie w jednym wnętrzu mebli całkowicie wykonanych z drewna w sąsiedztwie metalowych regałów czy ozdobnych, stalowych elementów.  

Nowoczesne techniki oraz rosnące wymagania osób urządzających wnętrza przyczyniają się do tworzenia praktycznie każdego mebla łączącego drewno z metalem — od stołów, ław czy regałów, po całe kuchnie czy inne zabudowy — ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia.  

Dobrym wyborem jest też dobór metalowych form oświetleniowych, które doskonale kontrastują z ciepłym, ale też nieco masywnym drewnem. Cienkie metalowe elementy nadadzą pomieszczeniu lekkości i nowoczesnego charakteru.  

 

Drewno i metal — para doskonała? 

 

Połączenie tych dwóch szlachetnych materiałów daje wiele możliwości na przełamanie sztywnej konwencji, tworzy ciekawy kontrast i pozwala na tworzenie niebanalnych aranżacji. Drewno w parze z metalem doskonale prezentuje się zarówno w klasycznych wnętrzach, jak i rustykalnych, skandynawskich, retro czy w pomieszczeniach opartych o styl industrialny i chłodną nowoczesność. Meble jak i dodatki, łączące drewno z metalem sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, zapewniając nie tylko niepowtarzalny wygląd, ale też trwałość danych rozwiązań.  

Autor: Mateusz Kaczmarczyk – Project Manager